Сейчас на сайте
Все о детях
В Минске экстренно закрывают детский сад «из-за предаварийной ситуации». Узнали, в чем причинаКакие витамины нужно принимать детям весной? Вот что говорят педиатры Целовать ребенка в губы — это нормально или нет? Вот что говорят специалисты«Все начиналось со сбора денег в саду и в школе». История мамы, которая не прижилась ни в одном родительском чате
Благотворительность
«Девочка впервые заговорила!» Как подростки стали волонтерами и теперь помогают детям с аутизмом«Понимаем, что такая сумма пугает». Родители просят помочь девочке с СМА — ей нужно очень дорогое лекарство
Личный опыт
«Почту забирала по веревке через окно». Можно ли сохранить семью с абьюзером?
Ребенок и школа
Не много ли оружия на детских праздниках? Обсуждаем выступления для школьников к 23 февраля
Материнство
Декрет в картинках: молодая мама показала свои будни через забавные комиксы
Беременность и роды
Можно ли беременным...? Гинеколог ответила на самые популярные гугл-запросы будущих мам
Что почитать детям
Подборка книг, от которых будут в восторге мальчики
Женский мир
«Заказывали по 5 шапок на семью и присылали пряжу бесплатно». Жена политзаключенного о поддержке белорусов

зноў пра імёны

Оффлайн skoro_mama

• Дети:
    София (22.03.2010)
    Елизавета (07.05.2012)
09:08:2010, 12:45 »
Добры дзень, падкажыце, калі ласка, як правільна па-беларуску гучыць імя "София". Для мяне было прынцыпова назваць дачку не "Софья", пры запісе ў метрыку пераклалі як Софія. Націск такім чынам пападае на О, імя гучыць як раз так, як я не хацела. Чаму не Сафія?

Оффлайн natika

• Модератор

• Дети:
      Ксения (28.08.2003)
      Анастасия (09.03.2009)
    09:08:2010, 15:10 »
    Добры дзень. арфаграфічны слоўнік дае два варыянты перакладу: СОфія, СОф'я. У абодвух выпадках націск на "о". А САфія - гэта назва горада.

Оффлайн skoro_mama

• Дети:
        София (22.03.2010)
        Елизавета (07.05.2012)
      10:08:2010, 20:27 »
      Дзякуй!!! І чаму горад мае права называцца так, як гучыць, на ўсіх мовах а чалавек-не?
        [banner_1265]

Оффлайн czypalina

• Дети:
          Кандрат (23.03.2006)
          Михалина (16.07.2009)
        08:09:2011, 14:46 »
        Добры дзень. арфаграфічны слоўнік дае два варыянты перакладу: СОфія, СОф'я. У абодвух выпадках націск на "о". А САфія - гэта назва горада.
        Здаецца вы памыліліся з націскам у назве горада - мае быць СафІя.
        А іншыя арфаграфічныя слоўнікі не падаюць варыянт Сафія?  Дый я к жа быць тады з той самай Сафіяй Слуцкай?  :ermm:
        І у маіх сяброў дачку ў бел варыянце запісалі Сафія.
        Я думаю у ЗАГСе падчас рэгістрацыі трэба было проста падаць свой беларускі варыянт імя.
        Мы дык увогуле падавалі сваім дзеткам беларускія імёны у беларускім варыняце і казалі ЗАГСу наадварот перакладаць - на расейскую мову