Сейчас на сайте
Что почитать детям
Пять хороших книг, которые помогут подросткам понять самих себя
Все о детях
Подошвенные бородавки у детей: почему возникают и чем лечить? Объясняет врач «Мама, а ты скоро умрешь?» Психолог о том, как отвечать на неловкие вопросы детей«Родина вас простила». Что ждало дома подростков, которые работали на немцев в Германии?Что приготовить на огне, если ребенок не любит обычный шашлык?События августа разлучили маму с 12-летней дочкой. Недавно белоруска вышла из СИЗО — посмотрите на эти эмоции
Все о здоровье
Как отличить аллергию у ребенка от других заболеваний? Узнали у врачаНе такой, как все: мальчик из Бразилии стал успешной моделью благодаря генетическому заболеванию
Беременность и роды
Как ухаживать за грудью во время ГВ? Гинеколог назвала частые ошибкиКак рожать: самой или с помощью кесарева? Гинеколог перечислила возможные варианты
Обучение
Как отметить 9 мая с ребенком? Покажите ему фильмы о войне — вот хорошая подборка
Планирование беременности: с чего начать
Бесплатная попытка ЭКО: процедуру пока не проводят, но Минздрав смягчил ограничения по возрасту

зноў пра імёны

Оффлайн skoro_mama

• Дети:
    София (22.03.2010)
    Елизавета (07.05.2012)
09:08:2010, 12:45 »
Добры дзень, падкажыце, калі ласка, як правільна па-беларуску гучыць імя "София". Для мяне было прынцыпова назваць дачку не "Софья", пры запісе ў метрыку пераклалі як Софія. Націск такім чынам пападае на О, імя гучыць як раз так, як я не хацела. Чаму не Сафія?

Оффлайн natika

• Модератор

• Дети:
      Ксения (28.08.2003)
      Анастасия (09.03.2009)
    09:08:2010, 15:10 »
    Добры дзень. арфаграфічны слоўнік дае два варыянты перакладу: СОфія, СОф'я. У абодвух выпадках націск на "о". А САфія - гэта назва горада.

Оффлайн skoro_mama

• Дети:
        София (22.03.2010)
        Елизавета (07.05.2012)
      10:08:2010, 20:27 »
      Дзякуй!!! І чаму горад мае права называцца так, як гучыць, на ўсіх мовах а чалавек-не?

Оффлайн czypalina

• Дети:
          Кандрат (23.03.2006)
          Михалина (16.07.2009)
        08:09:2011, 14:46 »
        Добры дзень. арфаграфічны слоўнік дае два варыянты перакладу: СОфія, СОф'я. У абодвух выпадках націск на "о". А САфія - гэта назва горада.
        Здаецца вы памыліліся з націскам у назве горада - мае быць СафІя.
        А іншыя арфаграфічныя слоўнікі не падаюць варыянт Сафія?  Дый я к жа быць тады з той самай Сафіяй Слуцкай?  :ermm:
        І у маіх сяброў дачку ў бел варыянце запісалі Сафія.
        Я думаю у ЗАГСе падчас рэгістрацыі трэба было проста падаць свой беларускі варыянт імя.
        Мы дык увогуле падавалі сваім дзеткам беларускія імёны у беларускім варыняце і казалі ЗАГСу наадварот перакладаць - на расейскую мову