Сейчас на сайте
Акции и события
Амбициозных и активных женщин ждут на бесплатном хакатоне 4 марта
Конкурсы и проекты
В Минске запустили бесплатный проект для будущих мама «АртБранчи с NUK и Bubchen»
Это интересно
У нас в поколении рождаются только мальчики: правда это или миф?
Спорный вопрос
Может ли учитель называть детей «баранами» и угрожать «размазать по стене»?
Здоровье
«Всего за 24 копейки!». Как сдать анализ крови с ребенком без слез
Беременность и роды
Кулачок размером с ноготь. Как выглядят недоношенные дети "Во время схваток смотрела виды Таиланда". Появился новый метод обезболивания в родах
Отношения взрослых
Куда обратиться за помощью жертвам домашнего насилия в Минске
Женский мир
"Планирую даже свидания с мужем". 10+ жизненных советов от успешных белорусок
Законодательство
«А штраф вы заплатите?» Можно ли перевозить детей в такси без автокресла
Личный опыт
Как отец растит ребенка с синдромом Дауна, которого оставила мать
Дошколята
Слова родителей, которые глубоко ранят, или Как не стоит общаться с детьми

як мае быць

Модератор: natika

Wawjerka

• Гость
01:07:2009, 04:39 »
Добры дзень, Святлана,
можа я маю зусiм недарэчныя пытаннi, але ж хачу быць упэўненнай, што  i як мае быць. Напрыклад, калi робяць пераклады на беларускую мову, то атрымлiваюцца розныя варыянты: Тры парсючкi\Тры Парасяткі. Якое правiла для гэтага выпадку?

Lisa

• Гость
    03:07:2009, 10:58 »
    Думаю, тут дзейнічала не пэўнае правіла, а рознае ўспрыманне казкі перакладчыкамі.
    Вось што кажа тлумачальны слоўнік: Парсюк - кастрыраваны самец свойскай свінні, кабан. Парася - дзіцяня свінні. Такім чынам (улічваючы наяўнасць памяншальна-ласкальных суфіксаў), парасяткі - дзеткі, магчыма, рознага полу. Парсючок - хлопчык. Што тычыцца іх узросту, то парасяткі, як мне здаецца, маладзейшыя.  :cheer: Парсючок - хутчэй падлетак, а то і дарослы кабан, толькі маленькіх памераў - дрэнна харчаваўся, калі быў парасём.  :y32b4:

Wawjerka

• Гость
      03:07:2009, 21:35 »
      вось я дурнiца, не заўважыла, як выпадкова выдалiла сказ.  :unsure:
      Хацела запытацца наконт iншага (Тры парсючкi цi Трое Парасятак), прабачце. Усё роўна, дзякуй за парсючка :-)

Lisa

• Гость
        13:07:2009, 01:41 »
        Ужыванне зборных лічэбнікаў - адно з самых заблытаных пытанняў. Парада такая: з уісімі назоўнікамі (парсючкі, парасяткі) можна ўжываць ТРЫ. Але ТРОЕ толькі з назоўнікамі, якія абазначаюць асобаў мужчынскага полу (парсючкі - таксама асобы, калі гутарка пра казку). Таму і ТРЫ пасючкі, і ТРОЕ парсючкоў, але толькі ТРЫ парасяткі.

Модератор: natika